A Tesla háza táján az utóbbi években szinte minden Elon Musk egyik legnagyobb ígéretéről, a Full Self Driving (FSD), azaz a teljes önvezetés szoftveréről szólt. A vállalat célja egyértelmű: elárasztani a világot önvezető autókkal. Az amerikai kontinens után Európa a következő nagy bástya, ám az öreg kontinens szabályozási útvesztői és a szigorú közlekedésbiztonsági kultúra most komoly gátat szabhatnak a kaliforniai álmoknak.
A legújabb vitát egy látszólag apró, de jogilag és elvileg kulcsfontosságú funkció robbantotta ki: az FSD képes szándékosan túllépni a megengedett sebességhatárt. Ez a svéd szakemberek szerint egyszerűen elfogadhatatlan.
A kiskapu, ami eddig működött
Európában az önvezető rendszereket az ENSZ Európai Gazdasági Bizottsága (UNECE) által elfogadott szigorú szabályozás köti gúzsba. Ez a keretrendszer lényegében tiltja az olyan automatikus kormányzási rendszerek használatát azokon az utakon, ahol gyalogosok vagy kerékpárosok is közlekedhetnek. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy az FSD-t pont ott nem szabadna használni, ahová tervezték: a bonyolult városi környezetben.
A Tesla azonban talált egy jogi kiskaput. Ahelyett, hogy megvárta volna a nehézkes, összeurópai UNECE-szabályozás reformját, tagállami szinten kezdett lobbizni. A stratégia bevált: sikerült meggyőzniük a holland közlekedési hatóságot (RDW) egy nemzeti, átmeneti engedély kiadásáról. Mivel az Európai Unióban a tagállamok gyakran elismerik egymás hatósági döntéseit, a holland zöld jelzés dominóhatást indított el. Rövid időn belül Litvánia, Észtország, Dánia és Belgium is rábólintott a rendszer tesztelésére és használatára.
A svéd vétó: A gép nem szeghet törvényt
A svéd közlekedési hatóság (Trafikverket) azonban nemrégiben megálljt parancsolt a folyamatnak, és hivatalos levélben fordult az EU Gépjármű Technikai Bizottságához (TCMV). A svédek problémája rendkívül prózai, mégis húsbavágó: az FSD szoftverében található egy úgynevezett „Speed Offset” (sebesség-eltolás) funkció.
Ez a beállítás lehetővé teszi a sofőr számára, hogy felülbírálja a táblafelismerő által észlelt sebességhatárt. Ha a vezető úgy állítja be, az autó szisztematikusan és szándékosan gyorsabban hajt a megengedettnél – például a forgalom ritmusának felvétele érdekében.
A svéd szakemberek érvelése szerint egy emberi sofőr hozhat rossz döntéseket, és vállalhatja a gyorshajtás jogi következményeit, de elfogadhatatlan, hogy egy jóváhagyásra váró automatizált rendszerbe gyárilag beépítsék a törvénysértés lehetőségét. Úgy vélik, ez alapjaiban ásná alá a közlekedésbiztonsági keretrendszert és az automatizációtól elvárt biztonsági előnyöket. A svédek javaslata radikális: az EU-nak el kell utasítania az FSD engedélyezését mindaddig, amíg a Tesla végérvényesen ki nem törli a szoftverből a sebességtúllépés képességét.
A számok játéka: Veszélyben Elon Musk menetrendje
Elon Musk korábban magabiztosan kijelentette, hogy az FSD felügyelt verziója akár már 2026 nyarára megkaphatja a teljes, Európai Unióra kiterjedő jóváhagyást. A svéd ellenállás miatt azonban ez a célegyenes hirtelen távolabbra került.
Ahhoz ugyanis, hogy a rendszer a teljes EU-ban legálisan futhasson, egy szigorú politikai és bürokratikus matematikai képletnek kell megfelelni:
-
A 27 tagállamból legalább 15-nek meg kell szavaznia az engedélyt.
-
Ez a 15 támogató ország együttesen az EU teljes lakosságának legalább 65%-át kell, hogy képviselje.
Ha a svédeknek sikerül maguk mellé állítaniuk a többi északi államot – Finnország és a nem EU-tag, de a piacra hatással lévő Norvégia már jelezte hasonló aggályait –, a Tesla által addig gondosan építgetett kártyavár összeomolhat.
Amennyiben az EU-s szintű engedélyezés elbukik, a korábban megszerzett holland, belga vagy dán átmeneti engedélyek egy idő után egyszerűen lejárnak. Ebben az esetben a Teslának nem marad más választása: vagy teljesen átprogramozza az európai modellek szoftverét a helyi hatóságok szigorú szája íze szerint, vagy az FSD Európában örökre megmarad egy lassan elvérző, féllegális kísérletnek.








