Hányszor tesszük fel akár komolyan, akár poénkodva a kérdést önmagunknak: Iszik vagy vezet
Ha az Uniós tagállamokban kocsikázunk, akkor bizony azt tapasztalhatjuk, hogy az egyes országokban a véralkoholszint megengedett értéke eltérő, hiszen azt az országok saját jogrendjükre igazítják. Csehországban, Észtországban, Magyarországon, Romániában és Szlovákiában a nulla toleranciát vezették be. Lengyelországban, Norvégiában és Svédországban 0,2 ‰ a határérték, míg ez Angliában, Írországban és Máltán 0,8 ‰. Az összes többi országban pedig általában 0,5 ‰.
Alkoholt fogyasztottál és szeretnéd megtudni mennyi a véralkoholszinted, vagy mennyi idő múlva ülhetsz a volán mögé? Az alkoholszint kalkulátorral mindezt megteheted.
És hogy mit jelentenek az értékek?
0– 0,2‰: Az alkoholfogyasztás nem bizonyítható. Ennyi alkoholtól enyhén beszédesebb lesz a fogyasztó.
0,21-0,50‰: Ivott, de alkoholosan nem befolyásolt. Kezdődő tünetek: a látómező beszűkül, romló távolságbecslés, a figyelem lankad.
0,51-0,80‰: Igen enyhe alkoholos befolyásoltság. A reakcióképesség határozottan romlik, a kockázatvállalási hajlandóság növekszik.
0,81-1,50‰: Enyhe alkoholos befolyásoltság. Megjelennek az első egyensúlyzavarok, a látómező beszűkül, csőlátás alakul ki. A gátlások jelentősen csökkennek és beszédzavarok lépnek fel. Tovább növekszik a kockázatvállalási hajlandóság és az agresszivitás.
1,51-2,50‰: Közepes alkoholos befolyásoltság. Erős koordinációs és egyensúlyzavarok. Hebegő beszéd.
2,51-3,50‰: Súlyos alkoholos befolyásoltság. Az öntudat beszűkülése, bénulási tünetek, kettős látás és emlékezetvesztés.
3,51‰ felett: Igen súlyos alkoholos befolyásoltság. Életveszélyes tünetek. Fenyegető légzésbénulás, ami kómához majd halálhoz vezethet. 5‰-től majdnem minden esetben beáll a halál.
Mindez persze nem azt jelenti, hogy az európai országok az ittas járművezetést nem kezelnék megfelelő súllyal. Az Európai Uniós közlekedéspolitikai programokban az ittas vezetés, mint a közutak második „legfőbb gyilkosa” minden esetben megkülönböztetett figyelmet kap, és a jelenség visszaszorítása egyike a legfontosabb közlekedésbiztonsági feladatoknak.
Ne az ital nyomja a gázt! Légy Te is mindig felelős sofőr!